Svietidlo 2x36W ZEFIR 2x120 T8 (GTV)
Svietidlo ZEFIR 2×36W T8 od výrobcu GTV (kód LD-OZE236-00) je prisadené stropné svietidlo pre dve LED trubice T8 120 cm s päticou G13. Telo je vyrobené z ABS plastu, kryt (difúzor) z priehľadného polykarbonátu (PC). Svietidlo nie je dodávané s trubicami — LED zdroje T8 sa kupujú samostatne a zasúvajú do pätic G13.
Technické parametre
Typ svietidla: Prisadené stropné, pre 2× LED trubica T8
Počet a typ zdrojov: 2× T8 120 cm (pätica G13) — nie sú súčasťou dodávky
Menovitý výkon zdrojov: 2× 36 W (max.)
Menovité napätie: AC 220–240 V / 50–60 Hz
Krytie (IP): IP40
Materiál tela: ABS (biely)
Materiál krytu: PC — priehľadný difúzor
Rozmery (d × š × v): 1 250 × 152 × 65 mm
Prevádzková teplota: ?5 °C až +25 °C (krátkodobo do +35 °C)
Spôsob montáže: Strop alebo stena
Výrobca: GTV
Použitie
Svietidlo ZEFIR 2×36W je určené na vnútorné osvetlenie prašných priestorov bez vlhkosti — typickými aplikáciami sú dielne, technické miestnosti a sklady. Vhodné je aj pre schodiská, chodby, obchodné priestory, bytové budovy, veľkoobchody a hotely. Svietidlo sa montuje priamo na strop alebo stenu.
Krytie IP40 znamená ochranu pred pevnými telesami väčšími ako 1 mm, bez ochrany pred vodou. Svietidlo je preto určené do priestorov, kde nie je vystavené vlhkosti, ale kde je zvýšená prašnosť. Do vlhkých priestorov, kúpeľní ani exteriéru toto svietidlo nie je vhodné — pre tieto podmienky siahnite po svietidlách s krytím IP65. IP65 je minimum pre prachotesné svietidlá, do náročnejších prevádzok sa odporúča IP66.
Svietidlo je navrhnuté pre LED trubice T8 s jednostranným napájaním (pätica G13). Pri svietidlách pre T8 je kľúčová kompatibilita LED trubíc so zapojením — pri G13 telách je dôležité overiť kompatibilitu trubíc s predradníkom (EVG/konvenčný). Trubice nie sú súčasťou balenia a je potrebné ich dokúpiť samostatne. Pozrite si celú ponuku lineárnych a trubicových svietidiel v našej kategórii.
Inštalácia je jednoduchá: svietidlo sa prichytí k stropu, pripoja sa dva vodiče a trubice sa zacvaknú do pätic G13. Postup je podrobne popísaný v priloženom návode. Inštaláciu smú vykonávať iba osoby s elektrotechnickou kvalifikáciou podľa vyhlášky č. 508/2009 Z.z.
Najčastejšie otázky
Sú LED trubice T8 súčasťou balenia?
Nie. Svietidlo ZEFIR LD-OZE236-00 sa dodáva bez zdrojov. Je potrebné dokúpiť dve LED trubice T8 dĺžky 120 cm s päticou G13 a jednostranným napájaním (tzv. single-end). Pred nákupom trubíc overte, že sú kompatibilné s priamym zapojením (bypass predradníka) alebo s typom predradníka v svietidle.
Aký je rozdiel medzi ZEFIR IP40 a hermetickým svietidlom IP65?
Svietidlo ZEFIR s krytím IP40 chráni pred prachom (pevné telesá nad 1 mm), ale nie je odolné voči vode ani vlhkosti. Je vhodné do suchých prašných priestorov (sklady, dielne bez vlhkosti). Svietidlá s krytím IP65 sú plne prachotesné a odolné voči prúdu vody — vhodné do umývaných priestorov, garáží, strojovní alebo exteriéru. Ak hrozí vlhkosť, vyberte svietidlo s min. IP65.
Môžem do tohto svietidla použiť akúkoľvek LED trubicu T8?
Nie nevyhnutne. Svietidlo je určené pre trubice T8 120 cm s jednostranným napájaním a päticou G13. Trubice s obojstranným napájaním nie sú kompatibilné. Pred nákupom trubíc overte aj stav zapojenia (bypass/predradník) a postupujte podľa návodu výrobcu trubíc.
Je svietidlo vhodné do garáže alebo skladu s občasnou vlhkosťou?
Svietidlo ZEFIR LD-OZE236-00 s krytím IP40 nie je vhodné do priestorov s vlhkosťou. Pre garáže, pivnice alebo sklady, kde môže dochádzať ku kondenzácii alebo striekaniu vody, odporúčame svietidlo s krytím min. IP65. Pozrite si ponuku priemyselných svietidiel s vyšším krytím.

